Menu
#107 - 102 Grovewood Common Avenue, Oakville, ON L6H 0X2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 01 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/ Ernest Applebees |
Description
Bright & Spacious, 2BR 2Bath Boutique Condo in the Heart Of North Oakville. Corner Unit that Offers Contemporary Lifestyle & Comfort. Ample Living Space And a Gorgeous 277 Sq.Ft.Private Patio, This Unit will Simply Wow you. S/S High Quality Appliances, Laminate Flooring Throughout, Window Coverings, Upgraded Fixtures In Living, Ecobee Temp Control & 9' Ceilings throughout are Ready To Elevate your Lifestyle. Easy Access to GO, QEW, 403, Walmart& Oakville Hospital!
Extras
The Bldg Amenities including Gym, Party & Rec room are simply Stunning. W/In Smelling Distance Of Many Dining Options, Cafes, Grocery stores like Real Canadian at Your Doorstep. Easy Access To Outside As Unit Is On Main Floor Of Building.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.4 X 2.64 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.78 X 2.92 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.43 X 2.79 m |
|
| Living Room (Main) | 5.05 X 3.43 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W7257456
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type