Menu
#416 - 102 Grovewood Common Crescent, Oakville, ON L6H 0X3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,395
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Beautiful & Stunning! Fresh, Bright, Open South Facing View, Upgraded Condo In The Newest Area Of Oakville. Enjoy this peaceful & cozy apartment with Quality Upgrades Including Modern Wood Floors, Stunning Kitchen W/Quartz Counters, Bedroom With Closet. Combined Liv & Din W/Walk-Out To Balcony. Enjoy This Beautiful Open Space!
Extras
Ss Fridge, Ss Stove, Ss Microwave, Ss Dishwasher, Washer, Dryer, One parking in the basement and a locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 2.93 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.5 X 2.3 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.1 X 3.08 m |
|
| Living Room (Main) | 4.1 X 3.08 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W7238734
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type