Menu
#637 - 102 Grovewood Common na, Oakville, ON L6H 0X3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,450
Leased Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St E/ Ernest Appelbe |
Description
Step into modern living experience with this chic condo apartment. Featuring an open concept layout, this condo blends the kitchen, dining and living areas creating a warm and spacious atmosphere. Relax in the comfortable bedroom that features a large window allowing for natural light and your very own closet space. Enjoy the luxury of a private balcony, perfect for morning coffee or evening relaxation. Complemented with a modern 4pc bath and versatility of a den, ideal for a home office or guest space, this condo is designed for comfort and style that can't be missed. Complete with amenities such as a gym, party room, security system & visitor parking. Close to shops, parks, major highways & schools. Your new home awaits!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.19 X 2.59 m |
|
| Bedroom (Flat) | 3.69 X 3.32 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.26 X 3.08 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.65 X 3.14 m |
|
Broker: SAM MCDADI REAL ESTATE INC.MLS®#: W8090948
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type