Menu
#422 - 102 Grovewood Common Street, Oakville, ON L6H 0X2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,090
Leased Price:
$3,125
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | "Brick Front" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St/Post Rd/Grovewood Cm |
Description
BOWER CONDOS BEAUTY! Bright corner 2 BEDROOM + DEN just under 1000sq.ft!. This spacious unit has Two full baths. North Oakville living at it's best! This beautiful corner unit has unobstructed views, bathed in natural sunlight. Fantastic open concept floor plan, gourmet style high end kitchen with large island, quartz counter top with pendant lighting, built-in microwave, SS appliances. 2 separate Balconies. Luxurious upgraded 2 bathrooms, ample storage with walk-in closets. Great location in underground parking adjacent to elevators. One locker included. This condo complex has an extremely High Walk score. Walmart & Loblaws at your door step as well as other wonderful amenities. Easy access to highway, public transit, top schools, Sheridan college, GO station, Trails & parks, Oakville hospital & more. Available for lease April 1st.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.11 X 1.96 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.2 X 2.95 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.56 X 3.61 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 2.11 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 4.6 X 3.89 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8113098
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type