Menu
#328 - 102 Grovewood Common na, Oakville, ON L6H 0X3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$719,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $1,969 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar And Dundas |
Description
Welcome to Oakville's vibrant Uptown Core, 2 Bed layout, 2 Full Baths Condo, Steps away to all the essentials. This Corner Unit features, Open concept, living space, Enjoy plenty of Sunlight, & Amazing Views, Wide Plank Laminate throughout, Gourmet Kitchen w/Breakfast Bar, Backsplash, Quartz Counter, Extended Cabinets offers Abundance of Space,High End S/S Appliances, Open to Living/Dining room has Breakfast Bar, Balcony w/sweeping views, Spacious primary Bdrm features Large closet, upgraded Ensuite Bath, Linen Closet, Ensuite Laundry w Stacked Washer Dryer, Upgraded Kitchen & Bath Rms, Visitor Parking. Close To Amenities Such As Grocery Stores, Restaurants, Hospital And Memorial Park. Easy Access to Qew, 403, 407, Easy access to all major Hwys, Parks, Shopping.Incredible opportunity you won't want to miss!
Extras
A dynamic neighbourhood offers shops, dining options, and convenient amenities just steps away. Walk to all essentials: shopping, GO and public transit, parks, hiking/biking trails, Sheridan College, hospital and more!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX GOLD REALTY INC.MLS®#: W6770018
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type