Menu
#201 - 128 Grovewood Common, Oakville, ON L6H 0M3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,700
Leased Price:
$2,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Ernest Appelbe |
Description
You will love this 2-bedroom, 2-bathroom condo with 2 parking spots + a storage locker! Perfect for commuters that prefer condo life. This brand-new space has a perfect carpet-free layout with a modern kitchen that overlooks a large seating area, stainless steel appliances, quartz countertops, sleek back splash, perfect room sizes, spacious master ensuite, walk in closet, convenient in-suite laundry room, and access to an in-house gym and party room. Perfectly situated within walking distance to Oakville Place shopping centre, restaurants, and quick access to the QEW and a nearby GO station. No pets, non smokers.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE MEADOWTOWNE REALTYMLS®#: W8066980
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type