Menu
89 Grovewood Common na, Oakville, ON L6H 0X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafagal |
Description
Brand New Mattamy 2064Sf Town Home In The Hear Of Oakville. Modern & Bright W/9' Ceiling. Laminate Floor & Oak Staircase. Fully Upgraded Kitchen W/Backsplash, Island, Pantry, Granite Counters & S/S Appliances, W/O To Huge Balcony. Open Concept Layout. All Good-Sized Bedrooms. 2 Car Garage. Located Steps Away From Shopping, Groceries, Transit, Hwy407 & Hwy403.
Extras
S/S Fridge, Stove, Dishwasher, Range Hood, Cac, Steps To Park, Walking Trails, Ponds, Treed Areas & School. Tenants To Pay All Utilities And Tenant Insurance.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE BROADWAY REALTY INC.MLS®#: W6746592
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type