Menu
450 Hidden Trail, Oakville, ON L6M 0N4



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$5,650
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 36.32 x 113.7 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Must See To Believe. Guaranteed To Surpass Your Every Expectation! Experience elevated luxury living in one of Oakville's most prestigious and family-friendly communities. This exceptional Markay-built detached residence sits on a premium oversized pie-shaped lot and offers over 5,000 sq ft of total living space, designed with elegance, functionality, and upscale living in mind. Featuring 4 bedrooms and 5 bathrooms, this fully upgraded home showcases soaring 10-foot ceilings, rich hardwood flooring, exquisite wainscoting, and refined high-end finishes throughout. The main level offers a grand formal dining room for sophisticated entertaining and a spacious living room highlighted by a gas fireplace and custom built-ins. The gourmet chef's kitchen is a true centerpiece, equipped with Sub-Zero fridge, Wolf stove, Miele dishwasher, wine fridge, and a walk-in pantry ideal for daily living and entertaining. No Carpet, Upgraded Hardwood Floor Throughout, and Upgraded Interlocked Driveway. Upstairs, the luxurious primary retreat features automatic blinds, spa-inspired ensuite, reverse osmosis water system, and custom his-and-her closets, while additional bedrooms provide generous space and comfort. The professionally finished basement adds versatility with a large recreation area, wet bar, electric fireplace, and 2/3-piece bath. Step outside to a premium oversized pie lot with newly built composite deck and patio with fireplace hookups, offering the perfect opportunity for a custom backyard oasis or pool. Additional features include upgraded hardwood flooring throughout, pot lights, all window coverings, light fixtures, garage door remotes, central vacuum attachments, and a newly installed water softener. Ideally located near top-ranked schools, Highway 407, parks, trails, and shopping, this is a rare opportunity to lease a fully turnkey luxury home in a highly desirable Oakville neighbourhood.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 10.91 X 5.37 m |
|
| Family Room (Basement) | 8.75 X 4.82 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.82 X 4.3 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.2 X 3.9 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.6 X 4.4 m |
|
| Bedroom (Second) | 5.35 X 7.95 m |
|
| Office (Main) | 4 X 3.96 m |
|
| Mud Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 5.52 X 4.88 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.6 X 3.69 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.18 X 3.94 m |
|
| Breakfast (Main) | 5.52 X 3.17 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13017032
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type