Menu
220 Huguenot Road, Oakville, ON L6H 0L6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/ Trafalgar |
Description
Spectacular end-unit modern townhouse (like a semi). Centrally located in prime neighbourhood for professionals & young families. 3
bedrooms, approx 2,000 sq ft. Very large windows w/ bright sun-filled rooms. Balcony off spacious living room, rear deck off modern
Kitchen, 9 ft. ceilings on all 3 levels. Close to 403/407/QEW/GO, hospital, recreational facilities. Loads of shopping (Incl Walmart, Superstore, LCBO), dining & amenities within steps.
Extras
S/S appliances, quartz countertops, chic backsplash, large island, moen faucets, smooth ceilings, wide plank laminate flooring throughout (no carpet!), LED pot lights throughout & upgraded lighting, convenient upstairs laundry.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.44 X 2.57 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.74 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.57 X 3.07 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.45 X 4.7 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.54 X 4.7 m |
|
| Living Room (Second) | 6.55 X 4.7 m |
|
| Family Room (Ground) | 6.05 X 3.05 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE FLOWER CITY REALTYMLS®#: W7333156
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type