Menu
246 Jessie Caverhill Pas na, Oakville, ON L6M 0Z6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,899,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.12 x 90.04 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $7,467 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Preserve And Dundas |
Description
Beautiful 4 Bed 5 Bath Family Home In Highly Sought After Preserve Neighbourhood. 9ft ceiling on both level, Crown mouldings, Window Shutters, Bay window, Hdwd/Tile flr T/O(no carpeting), Hdwd cabinet+Granite counter. Well maintained and freshly painted, W/I closet at entrance, Mudroom, Covered porch and Deck for enjoying South facing backyard. Primary Br With W/I Closet, Vaulted Ceiling & Spa like Ensuite.Finished Basement with Huge recreation space and 3pc shower. Walking distance to high ranked elementary school, Community Centre's, Parks, Trails, Convenient Access To Highways, GO and Public Transit
Extras
Existing: Stainless Steel Fridge, Built-in Dishwasher, Gas Stove, Range hood, Clothes Washer &Dryer, all Elfs, Shutters/Window Coverings, Cvac And Attachments, GDO+remotesDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m | |
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bedroom (Second) | 3.65 X 3.23 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.84 X 3.04 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.35 X 3.35 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.6 X 3.53 m |
|
| Family Room (Main) | 5.21 X 3.38 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.5 X 3.38 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.84 X 3.5 m |
|
| Living Room (Main) | 5.79 X 4.9 m |
|
Broker: AIMHOME REALTY INC.MLS®#: W7206908
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type