Menu
#11 - 3070 John Mckay Boulevard, Oakville, ON L6H 4K5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & John Mckay Blvd |
Description
Absolutely Stunning Mattamy Home in the Upscale Joshua Creek Community. This Exquisite Townhome boasts 4 Bedrooms, 3.5 Bathrooms, and a Double Car Garage. Gleaming Hardwood Floors and Elegant Smooth Ceilings grace the entire home. The Luxury Open Concept Kitchen features Granite Countertops, a Spacious Island, and flows seamlessly into the Large Family Room with a Contemporary Fireplace. Enjoy the Tranquil Pond View from the Rooftop Terrace.
Experience Modern Living with Smart Thermostats and Keyless Entry Locks. Conveniently located with easy access to Major Highways 403, 407, and the QEW. Just steps away from the Serene Pond, a short walk to a Shopping Plaza, and Public Transit. Embrace the Outdoors with nearby Trails and a Golf Course. This Home is a Perfect Blend of Luxury, Convenience, and Natural Beauty.
Extras
Tenant Pay All The Utilities And Hot Water Tank RentalDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.1 X 4 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.98 X 3 m |
|
| Living Room (Second) | 3.04 X 3.35 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.65 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.41 X 3.65 m |
|
| Family Room (Second) | 4.02 X 4.75 m |
|
| Dining Room (Second) | 2.54 X 2.63 m |
|
| Bedroom (Ground) | 3.47 X 3.35 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7227094
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type