Menu
49 Kaitting Trail, Oakville, ON L6M 0T6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
6 bed
6 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,950,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.25 x 90.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $4,118 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Sixth Line/Dundas St W |
Description
Modern & Luxury 5 Bedroom 3 Storey Detached Home w/A Loft & Finished Basement In Highly Desirable Oakville Neighbourhood. Over 4000 SF Living Space. Bright, Clean, Functional Layout & Freshly Painted. Over $200k Spent on Recent Renovation & Upgrades. Hardwood Floor on Main. Gourmet Kitchen w/ Freshly Painted Cabinets, SS Appliances, Quartz Counter & Centre Island. Pot lights, Waffle Ceilings, Premium Berber Carpet, Closet Organizers, Concrete Reinforced Basement Foundation, Extra Security Features. Professionally Finished Basement w/A Large Bedroom & Ensuite Bath. 3rd Fl Loft W/Bedroom, Living Rm, Balcony & 4Pc Bath. Fenced & Professionally Landscaped Front & Backyards w/Garden & Interlock. Move-In Ready! Desirable Multi-generation Home. Close To GO Bus, 407/QEW, Schools, Restaurants & Shopping.
Extras
S/S Stove(2023),Fridge, Dishwasher(2023),B/I Microwave, Freezer(2023),Washer &Dryer(2022). All Existing ELFs, Window Blinds, Water Softerner, Sump Pump,FLO Moet(Water Security),Window/Dr Security Bars &Anti-breakin Films, GDO, CAC, Furnace.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Available |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Loft (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 5 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.81 X 4.55 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.63 X 3.53 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 3.53 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.88 X 4.32 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.71 X 2.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.71 X 3.29 m |
|
| Family Room (Main) | 5.18 X 4.09 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.42 X 4.09 m |
|
| Living Room (Main) | 4.42 X 3.66 m |
|
Broker: CENTURY 21 HERITAGE GROUP LTD.MLS®#: W8175350
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type