Menu
#308 - 50 Kaitting Trail, Oakville, ON L6M 5N3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$599,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $2,613 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / 6th Line |
Description
Enjoy a prestige new condo with smart technologies and many features & benefits. The unit includes in-suite wall pad to help you control everything from your thermostat to visitor access, security system, and more. You will have access to lobby phone, keyless entry system and mobile app to control your devices.
The condo facing the pond with an unobstructed view and upgraded kitchen for more storage. The building is located at Dundas / 6th line which is close to main highways. This is a great opportunity to live in Oakville community.
Extras
S/S Refrigerator, S/S Stove, S/S Dishwasher, Built-In Microwave.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W6775360
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type