Menu
#310 - 50 Kaitting Trail, Oakville, ON L6M 5N3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,700
Leased Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 3 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Sixth Line |
Description
1 Bedroom + Den with 2 Parking Spaces! Welcome to this Ravine facing, Move in Ready, Modern Home located in
Oakville's Uptown Core! This Mattamy-Built Smart Home features impressive 9' ceilings throughout with top quality flooring, Modern Extended
Height White Kitchen Cabinets, Upgraded Quartz Countertops, Modern Bathroom, S/S Appliances, Mirrored Bedroom Closet Door, Upgraded
Light fixtures throughout and California Shutters. Beautiful calming open balcony views. Easy Lobby Access, Rooftop Terrace With Barbecue
Area and a Well Equipped Fitness center. Fantastic location, with shopping, restaurants, schools, several parks and easy access to major
highways. Features!**** EXTRAS ****: Stainless Steel: Fridge, Stove, Built-In Dishwasher, Built-In OTR Microwave, Washer And Dryer. 1
Locker and 2 Parking spaces included!
Extras
Easy access to 407, 403, QEW, GO Stations, Public transit, Sheridan College, Top-rated Schools, Parks, Trails, Big Box Stores, Walmart, Restaurants, Entertainment, Recreation, Oakville Hospital & more! Available immediately for AAA Tenant.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | Yes |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.39 X 2.11 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.07 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 4.52 X 3.28 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.58 X 2.13 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W6795522
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type