Menu
#115 - 50 KAITTING Trail, Oakville, ON L6M 5N3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,850
Leased Price:
$2,850
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Sixth Line |
Description
Beautifully upgraded, spacious and rare to find main floor unit with all modern finishes available in one of the best communities of Oakville. Spacious 866 sq ft plus 54 sq ft balcony unit with 2 spacious bedrooms and 2 full baths. Unit comes with 1 parking and 1 locker. laminate floor throughout the unit, neutral color paint throughout, fully upgraded kitchen with all stainless steel appliances, quartz countertops, and upgraded kitchen cabinets with extended countertop. Amenities include outdoor rooftop with BBQ, party room, & fitness room. Close to all major amenties 407,403, schools, parks, trails, banks, restaurants, walmart, hospital, entertainment, college and much more. Tenants to pay 100% utilities
Extras
All stainless steel appliances, all window blinds, all lights fixtures, 1 parking and 1 locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.29 X 2.45 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.08 X 3.63 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.62 X 2.5 m |
|
| Living Room (Main) | 3.08 X 5.36 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8085786
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type