Menu
1441 Lakeport Crescent, Oakville, ON L6H 3S1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$5,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Partially Finished" |
| Dir/Cross St | Dundas St/9th Line |
Description
One year New Mattamy Built Offers 4 Bedrooms Plus Great Room ,3.5 Bathrooms, Premium Quality Finishings And Designer Neutral Decore Located On An Upscale Quiet Family Street In The Sought After New'joshua Meadows' Community.## The House Is Flooded With Natural Light And Ideal For Entertaining, The Open Concept Main Level Features A Spacious Dining Room, Family Room With Gas Fireplace And Sensational Kitchen With White Cabinetry, Quartz Counters, Large Pantry, S/S Appliances, Massive Island With Breakfast Bar Comfortably Seating Four And Walk-Out To Back Yard.##oversized Master Bedroom, Walk-In Closet And Spa-Like Five-Piece Ensuite With Quartz Counter, Double Sinks, Frameless Glass Shower And Freestanding Bathtub.
Extras
Please allow 24 hours for viewings Inclusions:Existing Stainless Steel Appliances: Fridge, Gas Cook Top,B/I Wall Oven,B/I Dish Washer, W & D, Elf's, A/C , Hot Water Tank Rental Extra & Not Included. Possession Is From October 08.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.5 X 3.4 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.45 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.09 X 4.42 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.88 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.04 X 2.74 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.04 X 2.74 m |
|
| Family Room (Main) | 4.88 X 4.27 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.96 X 3.96 m |
|
| Living Room (Main) | 3.35 X 3.01 m |
|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8025230
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type