Menu
140 Magnolia Crescent, Oakville, ON L6M 4M1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
6 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,340,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 52.9 x 90.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $8,950 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Sixteen Mile Dr And Preserve |
Description
The Orchild Spacious Model. Lots Of Upgrades Including High Ceilings On Main And Upper Level, Hardwood Floors On Main And Loft Area. 3550 Sf With Upgraded Stairs, Pickets, Handrails, Gourmet Kitchen With Granite Counters, S/S Appliances. Finished Basement Over 1500 Sf With Pot Lights, Bath Room - provision for separate entry. Total Living space 5000+ sqft beautifully finished
Extras
Existing Kitchen Aid S/S 36' Gas Stove, Fridge, Built In Dishwasher, Whirlpool Washer & Dryer. All Existing Light Fixtures. Existing Hardwood Window Shutters. Finished basement with great potentials to make an apartment unit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | None |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 5 (Basement) | 2.1 X 4.4 m |
|
| Loft (Second) | 5.54 X 3.28 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 4.5 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.11 X 3.43 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.15 X 4.22 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.18 X 4.57 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.51 X 4.57 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 5.84 m |
|
| Family Room (Main) | 6.4 X 4.57 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.11 X 4.19 m |
|
| Living Room (Main) | 3.35 X 4.16 m |
|
Broker: RE/MAX PREMIER INC.MLS®#: W6727726
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type