Menu
481 Manhattan Common na, Oakville, ON L6H 7H5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$999,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 21.0 x 54.13 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $4,258 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas / Eighth Line |
Description
Gorgeous 3 bedroom townhouse in desirable North Oakville. Open concept main floor, ensuite master bath, kitchen island with breakfast bar, kitchen granite countertop, family room w/ walk out south facing balcony, laminate flooring, oak stained stairs w/ iron spindles, 1 garage parking and 1 driveway. Minutes to 403/407/QEW shopping centers, and hospital minutes way.
Extras
Dishwasher, Fridge, Stove, Fireplace, Washer and Dryer.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Ground) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.35 X 2.78 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.78 X 3.11 m |
|
| Family Room (Main) | 6.13 X 3.69 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W7293356
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type