Menu
122 Marigold Gardens, Oakville, ON L6H 7X7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,850
Leased Price:
$3,850
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.43 x 60.7 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe Road East / Vernon Powell Drive / Marigold Gardens |
Description
Don't let this incredible rental opportunity in Glenorchy slip away! This brand new, end-unit four bedroom townhome is eagerly awaiting its first occupants. Located in a sought-after area near David R. Williams Public School and Kings Christian Collegiate, it's also within close proximity of parks, trails, shopping centres, restaurants, and essential amenities. On the ground level of this three-storey townhome, you'll find a fourth bedroom with a spacious walk-in closet and ensuite privilege to a four-piece bathroom. There's also plenty of storage space available and convenient inside access to the garage. The second level is an entertainer's dream, featuring a generous living room overlooking the front yard, a powder room, and a spacious dining area that seamlessly connects to the upper deck through elegant French doors. The modern kitchen is equipped with quartz countertops, a breakfast bar, stylish contrasting cabinetry, pantry, and Whirlpool stainless steel appliances. Retreat to the primary bedroom on the third level, which boasts double entrance doors, a charming Juliette balcony, large walk-in closet, and luxurious three-piece ensuite complete with a glass shower. Completing this level are two additional bedrooms and a four-piece main bathroom. Additional highlights of this stunning townhome include wide-plank engineered hardwood floors spanning all three levels, hardwood staircases, a dedicated laundry space on the second level for added convenience, quartz countertops in all bathrooms, and a two-car attached garage. Immediate possession is available, making it an excellent choice for those in search of a contemporary living space. Plus, its convenient location near major highways and public transit makes it ideal for commuters.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.73 X 2.77 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 4.83 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.84 X 4.09 m |
|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Kitchen (Second) | 2.69 X 3.4 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.35 X 5.72 m |
|
| Living Room (Second) | 3.28 X 5.72 m |
|
| Utility Room (Main) | 2.57 X 1.78 m | |
| Bedroom 4 (Main) | 2.9 X 3.35 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8238950
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type