Menu
134 Marigold Gardens, Oakville, ON L6H 7X7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,750
Leased Price:
$3,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar rd /Burnhamthorpe rd |
Description
Brand new Double Garage townhouse in high-demand core area in Oakville. The open-concept design Offers lots of Natural Light. A decent size of 2,061 sqft With Boasting 4 bedrooms, 3.5 bathrooms, and a double garage, this home features 9-foot ceilings on both ground and main floors. Gourmet Kitchen W/Large Island & Caesarstone Counter. The breakfast area leading to a spacious deck, a convenient laundry room. The primary bedroom has an ensuite bathroom and a walk-in closet. Convenient access to the 403, 407, and QEW makes commuting a breeze.
Extras
Tenant to pay own hydro, gas, water, hot water tank rental and liability insurance.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Septic |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Great Room (Second) | 4.87 X 4.05 m | |
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.35 X 3.29 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.53 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.57 X 4.02 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.99 X 2.77 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.57 X 4.03 m |
|
Broker: RE/MAX REALTRON REALTY INC.MLS®#: W7293440
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type