Menu
3217 Meadow Marsh Crescent, Oakville, ON L6H 7H5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
5 bath
6parking
sqft *
Leased
List Price:
$5,999
Leased Price:
$6,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Lot Size | 50.08 x 104.47 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Walk-OutUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/Eight Line |
Description
Executive Luxury Home In The Desired Oakville Up & Coming Areas. Backing Onto A Beautiful Treed Area With Full Privacy. The Home Is A Open Concept Layout, Features 1Oft. Ceilings On The Main Level 9Ft. Ceilings Upper Level, Hardwood Floor Throughout The Main Level, Upgraded Kitchen With Gorgeous Grant Counter Tops, S/S Appliances, Gas Stove Top, Side By Side Fridge & Freezer, Ss Dishwasher, Laundry On 2nd Level.
Extras
The Additional 2 Ensuite Baths Also Feature Upgraded Vanities With Upgraded Counters And Integrated Rectangular Sinks. The Master Bedroom Also Features 2 Oversized Walk- In Closets With Shelving! The 2nd&3rd Bdr Ft. A Jack& Jill Bathroom.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 5 (Second) | 3.66 X 3.75 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.27 X 3.72 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.85 X 4.39 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.02 X 3.5 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.22 X 4.27 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.57 X 3.36 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.78 X 2.74 m |
|
| Office (Main) | 4.57 X 3.78 m |
|
| Family Room (Main) | 5.21 X 4.57 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.74 X 4.33 m |
|
| Living Room (Main) | 6.74 X 4.33 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7046046
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type