Menu
75 MERLIN Street, Oakville, ON L6H 0Z4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Expired
List Price:
$5,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 41.01 x 89.9 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Partially Finished" |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe Rd W/ Sixth Line |
Description
Welcome To The Absolutely Stunning Home In Oakville. Step into the Family Room with a touch of classic charm and Gas Fireplace. The kitchen is a True Culinary Masterpiece, Boasting a Central Island that's Perfect for Meal Preparation And Casual Dining. On the Second Level, Retreat to the Primary Bedroom, a Spacious Walk-in Closet Offers Ample Storage and a 5-piece Ensuite .Each additional Bedroom on the second level is thoughtfully Designed and offers unique Features, such as walk-in closets and window. Don't miss the opportunity to experience the essence of Oakville living at its finest.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.57 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.97 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.9 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.17 X 5.5 m |
|
| Den (Main) | 3.01 X 2.95 m |
|
| Breakfast (Main) | 2.74 X 4.94 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.5 X 4.94 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.9 X 4.99 m |
|
| Family Room (Main) | 3.96 X 5.5 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE TEAM ARORA REALTYMLS®#: W6742392
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type