Menu
3294 Millicent Avenue, Oakville, ON L6M 4P5



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$5,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.06 x 96.03 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Sixth Line/Dundas |
Description
Welcome to this spacious and well-maintained home in Oakville's Uptown Core, located in the Seven Oaks community. This two-storey property offers over 3,100 sq. ft. of living space.The main floor features 10' ceilings, hardwood flooring, and a functional open-concept layout with a great room, breakfast area, and kitchen with granite countertops and a separate pantry. A main-floor den provides a flexible space for a home office or additional bedroom.Upstairs, there are four generously sized bedrooms and three bathrooms, including a primary bedroom with an ensuite and walk-in closet. A second-floor laundry room adds everyday convenience.Outside, enjoy a low-maintenance courtyard. Conveniently located within walking distance to schools, parks, and everyday amenities, with easy access to major highways.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Available |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| null (null) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.96 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.18 X 3.66 m |
|
| Dining Room (Ground) | 3.66 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.05 X 5.49 m |
|
| Family Room (Ground) | 3.66 X 4.88 m |
|
| Great Room (Ground) | 6.1 X 4.27 m |
|
| Den (Ground) | 3.05 X 3.66 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W13048242
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type