Menu
3294 Millicent Avenue, Oakville, ON L6M 4P5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
5parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,999,999
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 5 |
| Lot Size | 38.0 x 100.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Sixth Line/Dundas |
Description
Welcome To Your Dream Home! This Stunning 4 + 1 Bedroom 4 Bathroom Detached House Has Been Recognized As One Of The Top 3 Best Single Detached House Designs Of The Year. This Home Truly Has Been Designed To Provide You With The Utmost Comfort & Convenience - Open Concept Layout, Hardwood Flooring, Granite Kitchen Countertops, Spacious Basement With Separate Entrance, Basement Can Be Finished & Designed To Your Liking With A 3 Piece Rough. Enjoy Comfort & Privacy Living Every Bedroom Has Their Own Bathroom - This Home Has Everything You Could Want & More. Plus, With A 3-Car Garage & Boutique Courtyard, There's Plenty Of Room For All Your Belongings & Outdoor Activities. Tentative October 2023 Occupancy For This Award-Winning Home -Don't Miss Your Chance To Make It Yours & Call It Home!
Extras
Brand New, Never Lived In - Under Construction - See Your New Home Being Built From The Ground Up - Elevation B, 3-Car Garage, Boutique Courtyard, Plus Bonus ***Upper Floor Laundry Can Be Converted Into A Den Area***Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.96 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.18 X 3.66 m |
|
| Den (Main) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.66 X 4.88 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.66 X 3.35 m | |
| Kitchen (Main) | 3.05 X 5.49 m |
|
| Great Room (Main) | 6.1 X 4.27 m |
|
Broker: CASTLEMORE REAL ESTATE LIMITEDMLS®#: W6102492
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type