Menu
#Coach - 3346 Millicent Avenue, Oakville, ON L6H 0Z6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,650
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas and Sixth Line |
Description
Seeking A Comfortable Space Without The Long-Term Commitment? Experience This Brand New, Never Lived In 2 Bedroom 1 Washroom With 1 Garage Upper Level Unit In Desirable School Neighborhood in Oakville. New Modern Design and Concept with Practical Layout and Big Windows Throughout Radiates Warmth in the Suite. The Open-Concept Living/Dining Area, With Hardwood Floors Throughout, Ensuite Laundry, And Brand New Stainless Steel Appliances Promises A Seamless Living Experience. Over 800 Sqft Unit With Private Garage Parking & Separate Entrance to the Home. Near To Top Schools in Oakville (Dr. David Williams Public School) With Easy Access To Walmart, Canadian Tire, Banks, Restaurants and Stores. Option to Include Furniture +$200/Month For 12 Months Term. Tenant Pay 30% Utilities. Open To Short / Long Term and Month To Month. One Garage Parking Included With Tiled Foyer And Closet.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Kitchen (Main) | 2.95 X 2.26 m |
|
| Great Room (Main) | 2.85 X 4.42 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 2.75 X 3.2 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.05 X 3.35 m |
|
Broker: MEHOME REALTY (ONTARIO) INC.MLS®#: W7375990
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type