Menu
3155 Mintwood Circle, Oakville, ON L6H 0N9



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,249,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 27.86 x 75.68 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,417 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Dundas Sr E/Ernest Appleby Blvd |
Description
Presenting a contemporary executive freehold end-unit townhome by Great Gulf, ideally situated on a premium lot with unobstructed conservation views overlooking East Morrison Creek Trail. With over $130,000 in additional upgrades, this well-appointed home offers a refined blend of style and functionality, featuring 9-foot ceilings throughout, a custom kitchen waterfall island, closet organizers throughout, front and back landscaping, pot lights, upgraded light fixtures, front door and outdoor lighting. The open concept main level is designed for everyday living and entertaining, featuring a sophisticated dining area with walk-out to the balcony, an inviting living space filled with natural light, and a modern gourmet kitchen complete with stainless steel appliances and a breakfast bar. The spacious primary retreat features a custom walk-in closet with built-ins and a beautifully appointed four-piece ensuite with dual sinks and a glass shower. Two additional bedrooms, a five-piece bathroom with ample storage and convenient upper level laundry complete the upper floor. The finished walk-out lower level provides exceptional additional living space with a large recreation room, fourth bedroom, full bathroom and generous storage throughout, with walk-out access to a private yard backing onto greenspace. Enjoy the beautifully landscaped outdoor space featuring custom decking, a hot tub and Muskoka-like sitting area. Ideally located close to great restaurants, scenic trails, schools and golf courses, this home offers an exceptional lifestyle in a sought-after setting.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Basement) | 2.61 X 2.59 m |
|
| Family Room (Basement) | 3.98 X 4.82 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.04 X 3.75 m |
|
| Bedroom (Second) | 2.69 X 3.04 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.11 X 4.72 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.64 X 3.91 m |
|
| Living Room (Main) | 3.25 X 4.77 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.59 X 3.81 m |
|
Broker: Royal LePage Real Estate Services Ltd., BrokerageMLS®#: W13151318
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type