Menu
3357 Mintwood Circle, Oakville, ON L6H 0N6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$6,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd & Dundas St |
Description
Fully Furnished & Utilities Included (Cable TV not included), Gorgeous Mattamy 4-Bedrooms Detached Home, Fully Upgraded, Good Size Bedrooms, 2 Bedrooms W/Ensuite Washrooms & 1 W/Semi-Ensuite Washroom, Family Rm W/Upgraded Fireplace & TV, Kitchen W/Huge Central Island & Stainless Steel Appls. Laundry in Upper Level. Close to Uptown Core, Schools, Hospital & Hwys.. Short Term Min 4 Months Rental But can be extended. Newcomers are welcome.
Extras
SS Appliances: Fridge, Gas Cooktop, Wall Stove, Oven, Dishwasher, Exhaust Fan. Washer, Dryer. All Elfs. Window Coverings. All Furniture & Kitchenware (See Schedule C for Furniture List)Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Breakfast (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7059494
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type