Menu
3086 Mistletoe Gardens, Oakville, ON L6M 0Y7



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$750,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 21.0 x 44.36 |
| Exterior | StoneBrick |
| Property Tax | $3,380 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas Street E & George Savage Avenue |
Description
Stunning Freehold Townhome Built By Mattamy Homes In Oakville's Highly Desirable "The Preserve"Community! No Maintenance Fees! This Bright & Spacious Home Features A Highly FunctionalRedesigned Layout With 2 Bedrooms, 2 Bathrooms, And 1 Attached Garage Parking Space. ModernKitchen With Stainless Steel Appliances, Upgraded Countertops & Huge Centre Island.Open-Concept Living/Dining Area Walks Out To A Lovely Private Balcony, Perfect For OutdoorRelaxation. Premium Location! Steps To Top-Rated Schools. Minutes To Shopping Plazas,Supermarkets, Restaurants, Parks, Trails, Oakville Trafalgar Memorial Hospital, Oakville GOStation, Hwy 407 & QEW. An Absolute Gem For First-Time Buyers Or Investors!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Third) | 3 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.78 X 3.05 m |
|
| Living Room (Second) | 6.15 X 3.81 m |
|
| Dining Room (Second) | 6.15 X 3.81 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.89 X 2.59 m |
|
| Foyer (Main) | 3.43 X 1.75 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W13212258
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type