Menu
177 North Park Boulevard N, Oakville, ON L6M 0X3



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,800
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Exterior | Stone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Separate Entrance"Apartment |
| Dir/Cross St | Dundas/North Park |
Description
Bright & Spacious One Bedroom Basement Combine With large living room, In High Demand North Park Area with Separate Private Entrance & One Parking Spot on Driveway.Full Bathroom . Steps From All Amenities. Quick access to highway 403, 407 & QEW . Recently renovated! Fridge, Stove & Microwave. Utilities Are Shared 30%, No Pets, Non-Smokers Preferred. A+ tenants preferred. Tenant Insurance & Key Deposit $200.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Shared |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Breakfast (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W13033166
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type