Menu
37 North Park Boulevard, Oakville, ON L6M 0W8



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,095,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 45.05 x 98.68 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line & N Park Blvd |
Description
Experience refined living in this brand-new, never-occupied detached home set on a premium 45-ft extra-deep lot backing onto a peaceful ravine with no rear neighbours. This is an incredibly rare find in Oakville. Nestled in one of Oakville's most coveted Glenorchy community, this 4-bedroom, 3.5-bath residence offers a seamless blend of sophistication, comfort, and natural beauty. With over $200,000 invested in upscale upgrades, every detail has been thoughtfully curated. The impressive stone and brick façade and grand double-door entry lead into a bright, elegant interior featuring 10-ft ceilings, 8-ft doors on the main floor, and wide-plank engineered hardwood flooring throughout, including the kitchen and upper hallway. The designer kitchen, complete with stone countertops and a sunlit breakfast area, opens effortlessly into the family room, both showcasing stunning ravine views that elevate everyday living. A dedicated main-floor office or library provides the perfect space for working from home. Upstairs, the spacious primary suite offers serene ravine views, two walk-in closets, and a luxurious ensuite featuring a Roman tub and glass-enclosed shower. The unfinished basement, complete with four large windows, presents endless possibilities to customize to your lifestyle. Additional features include all upgraded lighting throughout, 200-amp electrical service, gas rough-ins for a stove and BBQ, EV charger conduit, and a smart home setup with CAT6 wiring, IP cameras, and built-in speaker rough-ins. Surrounded by scenic trails and green space, yet just minutes from Dundas & Sixth Line, top-rated schools, the GO Station, shopping, dining, and major highways (403, 407, QEW), this exceptional home offers the perfect balance of nature and convenience.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 3.2 X 1.93 m | |
| Bathroom (Second) | 3.53 X 1.73 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.53 X 3.18 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 5.36 X 3.07 m | |
| Bathroom (Second) | 2.77 X 1.63 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.05 X 3.81 m | |
| Bathroom (Second) | 5 X 3.56 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.12 X 4.62 m | |
| Office (Main) | 3.61 X 2.74 m | |
| Family Room (Main) | 5.18 X 4.27 m | |
| Breakfast (Main) | 4.27 X 3.23 m | |
| Kitchen (Main) | 4.57 X 2.64 m | |
| Dining Room (Main) | 4.29 X 3.84 m | |
| Living Room (Main) | 3.68 X 3.15 m | |
| Bathroom (Main) | 2.21 X 1.02 m |
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W13049796
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type