Menu
128 Orchardcroft Road, Oakville, ON L6H 0M4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,600
Leased Price:
$3,650
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 23.0 x 89.9 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Dundas Street East and Ernest Appelbe Boulevard |
Description
Welcome to this beautiful two-storey townhome located in the heart of Oakville's Uptown Core.Step inside to a spacious open-concept layout filled with natural sunlight throughout. Enjoy the sleek kitchen featuring stainless steel appliances and a breakfast bar, perfect for entertaining. Walk out to the charming backyard and enjoy the outdoors while still being close to the comfort of home.The second floor features brand new hardwood flooring with a modern, luxurious finish. The primary bedroom offers a spa-like 4-piece ensuite complete with a relaxing soaker tub. The fully finished basement provides a functional secondary entertaining space, complete with a washer and dryer, along with ample room to create your own vision. Conveniently located close to schools, parks, hiking trails, shopping, and more.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 2.77 X 2.74 m |
|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.85 X 3.2 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 2.99 X 2.93 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.84 X 3.02 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.69 X 3.23 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 2.77 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.68 X 2.32 m |
|
| Living Room (Main) | 3.96 X 3.23 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13107026
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type