Menu
100 Orchardcroft Road, Oakville, ON L6H 7C4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,800
Leased Price:
$3,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas & Ernest Appelbe Blvd |
Description
2-Storey Townhome For Lease in Desirable North Oakville's Preserve Community. Main Floor Features Dark Oak Hardwood Floors & 9 Ft Ceiling, White Kitchen W/KitchenAid S/S Appliances, Granite Counter Top & Breakfast Island. Second Floor Offers 3 Spacious Bedrooms W/Large Double Door Closets & Laundry Room, Master W/I Closet & 3Pc Ensuite, Spacious Main Bath W/Window & 2 Sinks Fenced Backyard, Attached Garage W/Inside Entry & GDO. Great Location! Close to Hwy 407,403 &QEW, All The Amenities, Restaurants & Shopping, Very Close to Schools, Oakville's GO Train, Hospital & Steps Away From Sheridan College. No Smokers, Tenant to Pay all Utilities including hot water tank,
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.05 X 3.05 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 3.23 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 3.35 X 4.27 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.74 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.74 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 4.02 X 6.4 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8069982
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type