Menu
121 Orchardcroft Road, Oakville, ON L6H 0M5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,750
Leased Price:
$3,750
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 28.5 x 90.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FinishedFull |
| Dir/Cross St | Dundas & Ernest Applebe |
Description
Rare 4 Bedroom End Unit Townhouse Near Dundas & Trafalgar. Ideal Location Close To Shopping, Transit, Highways & New Hospital. Bright, Open Concept Main Level Has 9' Ceilings & Hardwood Floors. Upgraded Kitchen With Centre Island, Granite Counters & Stainless Steel Appliances. Master Bedroom Has Walk-In Closet And Deluxe Ensuite With Double Vanities, Soaker Tub & Oversized Glass Shower. Professionally Finished Basement With Rec Room & Full Bathroom.
Extras
Tenant Pay All The Utilities And Hot Water Tank Rental, $300 Key Deposit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 3.1 X 6.7 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.05 X 3.3 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.05 X 3.6 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.05 X 3.65 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.7 X 3.5 m |
|
| Kitchen (Ground) | 5.65 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Ground) | 6.35 X 3.35 m |
|
| Living Room (Ground) | 6.35 X 3.35 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8024068
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type