Menu
3473 Post Road, Oakville, ON L6H 0Y9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,999,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.06 x 89.9 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $8,552 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Dundas/Post Rd |
Description
This Curated masterpiece family home has been upgraded with the highest quality finishes. Spacious open concept on main floor w 10' Ceiling,9' on second level.4 bdrm +1 Large den can be converted to bedroom if desired.2 Ensuites and 2 walk-in closets.8' doors on Main Floor. Modular kitchen with inbuilt appliances, pantry, servery, Quartz countertop, undermounted sink & backsplash. Central vac with chute plate in kitchen. Hardwood floor and Smooth ceiling on main level. Large Windows in Bsmt. upgraded iron picket staircase. Double car garage. Total living space 3677 Sqft. Above grade 2922 sq.ft(MPAC) House has Tarion warranty remaining. Excellent schools, easy access to Toronto, Airport, golf courses,10 mins to go train. Great Community
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Second) | 2.16 X 1.79 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.16 X 3.74 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.14 X 3 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.41 X 5.54 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.69 X 5.21 m |
|
| Den (Second) | 3.41 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.68 X 5 m |
|
| Office (Main) | 2.47 X 2.47 m |
|
| Family Room (Main) | 4.8 X 4.02 m |
|
| Living Room (Main) | 3.07 X 4.38 m |
|
Broker: NSD BROKERSMLS®#: W7401596
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type