Menu
3026 Postridge Drive 7, Oakville, ON L6H 0R9



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,700
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 26.54 x 70.54 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Trafalgar Road and Dundas Street |
Description
Must-See Modern Sun-Filled End-Unit Townhome In The Heart Of Rural Oakville, Offering 1, 985 Sq Ft Of Living Space. Features An Open-Concept Kitchen With A Breakfast Bar, Large Pantry, Spacious Dining Area, And Stainless Steel Appliances. Upgraded Washrooms, 9 Ft Ceilings, And More. The Master Bedroom Includes A 4-Piece Ensuite With Double Sinks And A Large Walk-In Closet. Generously Sized Principal Bedrooms With Ample Natural Light. Enjoy The Huge Balcony Perfect For Outdoor Entertaining. This Rare Find Comes With 4 Parking Spots (2-Car Garage & 2 Driveway Spaces). Located Minutes From Walmart, Longos, Canadian Tire, Coffee Shops, Banks, And More. Situated In A High-Ranked School Area And Close To The GO Station And Highways. Dont Miss Out On This Exceptional Home!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| null (null) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Third) | 2.81 X 3.04 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.89 X 2.79 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.36 X 3.81 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.79 X 4.11 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.14 X 5.28 m |
|
| Great Room (Second) | 6.09 X 4.59 m |
|
| Bedroom 4 (Main) | 3.43 X 3.05 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W13035822
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type