Menu
#24 - 3002 Preserve Drive, Oakville, ON L6M 0V5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,950
Leased Price:
$3,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Preserve |
Description
Immaculate Over 2000 Sqft Freehold Rear Lane 4 Bedroom 4 Washroom Modern Townhouse With Stunning Pond View And Abundance Of Natural Sunlight In Highly Demanded Preserve Community. Main Floor Features 4th Bedroom With 4-Pc Ensuite And W/I Closet. Upgraded Kitchen With Built-In Ss Appliances, Gas Stove, Granite Counter Top And Extra Storage. Extra Large Balcony. Primary Bedroom with Upgraded 4-Piece Ensuite And Large W/I Closet With Built-In Shelves. No Carpet Throughout. Hardwood Floors From Top To Bottom. Pot Lights, Zebra Blinds, And Much More. Ready To Move In! No POTL Fees! Near Highest Rated Schools In Halton Region! Close To Shopping, Parks, Restaurants, Go Station And Oakville Hospital. Move In To Enjoy!
Extras
Tenants To Pay All Utilities, Including Hwt RentalDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3 X 2.72 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 4.28 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.14 X 3.68 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.53 X 2.28 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.45 X 2.59 m |
|
| Living Room (Second) | 3.53 X 3.49 m |
|
| Family Room (Second) | 5.77 X 3.25 m |
|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.43 X 2.97 m |
|
Broker: REAL HOME CANADA REALTY INC.MLS®#: W7256396
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type