Menu
3049 Preserve Drive, Oakville, ON L6M 0W7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,700
Leased Price:
$3,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 19.88 x 60.79 |
| Exterior | "Stucco (Plaster)"Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd/ Dundas St W |
Description
Absolutely Gorgeous!! Truly Delightful.Welcome To This Beautiful 3 Bedroom,4 Washroom Freehold Townhouse Situated in a highly
prestigious neighbourhood of Oakville. The Main Level Offers A Family Room, A Powder Room, A Finished Laundry And Access To A 2 Car Garage. Second Floor A Living/Dining Room With Hardwood Floor, The Den With Access To The Balcony, An Open Breakfast Area And Kitchen With Stainless Steel Appliances, Walk/Out To Large Deck W/ Bbq Gas Line. The Third Level Offers A Primary Bedroom With A Walk-In Closet & A Full Ensuite With A Tub And Stand Up Shower. This Level Is Complete With 2 Additional Bedrooms, And A Full Bathroom. Spacious Living Room that Invites Guest & Family With Warmth. Close To 403, 407,QEW, Go Train & All Amenities. No Pet and NO Smokers.
Don't Miss The Opportunity.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Second) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE TEAM ARORA REALTYMLS®#: W7271770
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type