Menu
3049 Preserve Drive, Oakville, ON L6M 0W7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,199,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 19.85 x 60.7 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $4,030 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Preserve Dr/Dundas |
Description
Stunning Spacious 100% Freehold Townhome With A Double Car Garage! Welcome To This Beautiful 3+1 Bedroom,4 Washroom Home In A Highly Prestigious Neighbourhood Of Oakville. Functional Layout,The Main Floor Offers A Potential Change The Great Room To 4th Bedroom, A Powder Room, A Laundry And Access To Garage. Second Floor A Living/Dining Room With Hardwood Floor, The Den/Office With Access To The Balcony, An Open Breakfast Area And Kitchen With Stainless Steel Appliances, Walk/Out To Massive Terrace W/ BBQ Gas Line. The Third Level Offers A Master Bedroom Is A True Retreat, Featuring With A Walk-In Closet And A Full Ensuite With A Tub And Stand Up Shower. This Level Has 2 Additional Bedrooms, And A Full Bathroom. This Welcoming Home Is Conveniently Located Close To Best Ranked Schools And Easy Access To Public Transport, Parks, Sports Complex, Shopping, Restaurants, Hwys & Oakville Hospital. Don't miss out on this incredible opportunity to make it your own - Just Move In & Enjoy!
Extras
All Existing Appl's - S/S Fridge, S/S Stove, S/S Hood, S/S Dishwasher, Washer, Dryer, Gdo And Remotes(2), Cvac And Equipment, All Light Fixtures.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Ground) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.93 X 2.62 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.74 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.84 X 3.96 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Den (Second) | 2.93 X 1.98 m |
|
| Breakfast (Second) | 3.78 X 3.84 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.45 X 2.44 m |
|
| Living Room (Second) | 4.69 X 4.27 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.06 X 3.05 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE TEAM ARORA REALTYMLS®#: W8202656
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type