Menu
4289 Regional 25 Road, Oakville, ON L6M 4E9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
24parking
sqft *
Expired
List Price:
$2,999,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 24 |
| Lot Size | 684.22 x 308.49 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $9,353 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Bronte Rd/Lower Base Line |
Description
Great Location!Outdoor Oasis! Country Living In The City! Mins Away From Golf Course, Place of
Worships, Hwy407! Luxury Home On 2 Acres In Oakville. 3600 Sq/Ft Plus Fin/Bsmt And Fully Insulated
600 Sq/Ft Workshop. Over $250K In Rear Yard!! Pool, Outdoor Kitchen, Fireplace & 3500 Sq/Ft Of
Travertine Patio. Huge Liv/Dinn And Sunken Family Rm!! Chef's Dream Kit featuring modern appliances,
ample counter space/Granite Tops/Backsplash/Potlights/Great Room With Skylights & Douglas Fir Beams
Extras
2 Acres Mins From Shopping & Schools. 3600 Sq/Ft + Finished Ll And 600 Sq/Ft Workshop. Over $250K In Rear Yard; Pool, Outdoor Kitchen, Fireplace & Travertine Patio. Sunroom With Douglas Fir Beams, Mahogany Front Doors.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Rural Oakville |
| Heating Source | Propane |
| Sewers | Septic |
| Laundry Level | |
| Pool Features | Inground |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 6.53 X 3.51 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.86 X 3.53 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.81 X 3.63 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.99 X 3.63 m |
|
| Bedroom (Second) | 5.97 X 3.81 m |
|
| Great Room (Ground) | 5.94 X 10.67 m |
|
| Den (Ground) | 3.71 X 3.63 m |
|
| Family Room (Ground) | 6.55 X 4.22 m |
|
| Breakfast (Ground) | 3.51 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.84 X 3.78 m |
|
| Dining Room (Ground) | 3.78 X 3.66 m |
|
| Living Room (Ground) | 5.51 X 3.66 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W7030698
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type