Menu
3078 River Rock Path, Oakville, ON L6H 0S9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,849,990
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 45.83 x 90.37 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,563 |
| Basement | Finished"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Dundas St. E & Trafalgar Rd. |
Description
Seize this unique opportunity with a charming detached 5BR + 4.5WR two-storey Open Concept home! This income generating residence with a finished basment comes with the option of continuing or terminating the existing tenant agreement. Conveniently situated just minutes away from Highway 403 and QEW, all local amenities, exceptional schools, transit systems, and lush green parks, it represents the perfect move-in-ready home for families seeking the complete package in beautiful prestigious Oakville. The open concept layout, fresh coat of paint, combined with easy access to the open backyard, creates a bright and airy atmosphere, perfect for both entertaining and spending quality time with your friends and family. Prepare delicious meals in the beautiful kitchen, which features Quartz countertops, Stainless Steel Appliances, and a stunning backsplash. The backyard is a haven for relaxation and entertainment, boasting beautiful garden beds.Extras:Fully loaded with upgrades in the prestigious "Rural Oakville" community, this gem of a home is undoubtedly a no-brainer choice!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Basement) | 4.57 X 3.1 m |
|
| Bedroom (Basement) | 3.99 X 3.68 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.88 X 3.05 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.5 X 3.05 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.78 X 3.17 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.22 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.88 X 2.16 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.88 X 2.74 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.88 X 3.84 m |
|
| Living Room (Main) | 4.88 X 3.84 m |
|
| Family Room (Main) | 6.22 X 3.35 m |
|
Broker: WORLD CLASS REALTY POINTMLS®#: W8240188
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type