Menu
3206 Robert Brown Boulevard, Oakville, ON L6M 0P2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,199,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 30.02 x 98.43 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,741 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Neyagawa/Dundas |
Description
DOUBLE GARAGE! Detached Starter In Popular Glenorchy! Steps To Schools, Parks, Shopping, Sixteen Mile Sports Complex, Library And Transit. Quick Highway access to the 407 & 403. This 1900 Sq Ft All Brick 3 Bedroom 2.5 Bath Home Is Full Of The I Wants. Hardwood Floors In The Living/Dining Room And Main Floor Family Room (With Gas Fireplace!), Oak Stairs. Eat-In Kitchen With Stainless Steel Appliances & Ceramic Backsplash, A French Door Leads To The Main Floor Laundry/Mud Room. Spacious Primary Bedroom With His & Hers Walk-In Closets And A 4 Piece Ensuite With Corner Tub & Separate Shower. Keep Both Cars Out Of The Elements In The Double Car Garage! A Covered Rear Porch Leads To The Fully Fenced Rear Yard. The Unspoiled Basement Is Ready For You To Finish And Offers A Three-Piece Rough-In, Floor To Ceiling R12 Insulation And Two Cold Rooms! Freshly Painted And Brand New Carpets Make Your New Home Move-In Ready!
Extras
Plywood Subfloors, Decora Light Switches/Receptacles, 200 Amp Electrical, High Efficiency Furnace, Central Air, Fresh Air Circulating HRV system, Drain Water Heat Recovery System, Electronic Air Cleaner, Alarm.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Cold Room/Cantina (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 3.5 X 3.05 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.6 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.2 X 3.6 m |
|
| Laundry (Ground) | 2.35 X 1.85 m |
|
| Family Room (Ground) | 4.5 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Ground) | 6.5 X 3.4 m |
|
| Dining Room (Ground) | 4.65 X 3.35 m |
|
| Living Room (Ground) | 4.65 X 3.35 m |
|
Broker: RE/MAX ESCARPMENT REALTY INC.MLS®#: W7373016
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type