Menu
428 Rockwell Common na, Oakville, ON L6H 0R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,350
Leased Price:
$3,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Crawl Space" |
| Dir/Cross St | Dundas St E / Postridge Dr |
Description
Bright & Spacious Corner Unit Townhouse In Great Family Friendly Neighborhood**Main Floor - Double Door Entry**Convenient Access Frm Garage* **Den Can Be Office/Study Area**Open Concept 2nd Floor W/Study Nook**Family Size Modern Kitchen W/S/S Appliances, Kitchen Island W/Breakfast Bar**Granite Counter Top**W/O To Covered Balcony**Primary Bedroom W/Walk In Closet & 4 Pc Ensuite**Additional 2 Bedrooms** Smooth Ceiling Throughout Home** Great Family Home In Desirable & Convenient Location W/Access To Shopping, Transit, Schools & More**
Extras
S/S Fridge, S/S Dishwasher, S/S Stove, White Washer & Dryer. All Existing Electrical & Light Fixtures, Window Coverings. Electric Car Charger.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7387994
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type