Menu
282 Sarah Cline Drive, Oakville, ON L6M 0V4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,150
Leased Price:
$3,205
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 21.0 x 44.29 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St/W/Preserve/Sarah Cli |
Description
Beautiful 3 Storey Townhouse, Fab Location in Preserve area of Oakville. Ground Flr Den/Home Office perfect for Work at Home. Dr to Garage. HDWD thruout 2nd Level /Upper Foyer. Spacious Gourmet Kit with S/S Appliances/Granite Counters/Family Rm/Separate Dining Rm with Walk Out to Covered Balcony perfect for Summer Entertaining. 2 Bedrms/ 2 1/2 Bathrooms. MBedrm has 4 piece Ensuite/Walk in Closet.Laundry Area in Upper Level.Fab Park on Street. Close to al Amenities, Great Shopping, New Hospital, Public Transport, Ex. Schools, 16 Mile Creek Sports Centre, Home with Curb Appeal Plus!
Extras
Garage Door Opener/2 RemotesDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Third) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.1 X 2.62 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.81 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.17 X 2.62 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.48 X 2.62 m |
|
| Family Room (Second) | 4.6 X 3.76 m |
|
| Den (Ground) | 3.66 X 2.44 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W8136178
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type