Menu
141 Settlers Road, Oakville, ON L6H 7X7

Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,750
Leased Price:
$3,575
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Burnhamthorpe |
Description
** Face to Settler Wood Trail Park ** Luxury & Brand New 4 Beds/4 Washrooms End Unit Townhouse Like A Semi. Located In A Prestigious Family Community In Oakville. Many Builder's Upgrades, Hardwood Floor Through-Out, 9ft Ceilings On The Ground & Second Floor, Upgraded Separated Room On Ground Floor Features A 4pcs Ensuite & A Walk-In Closet Can Be A 4th Bedroom Or A Home Office. Open Concepted Design Kitchen Features A Large Functional Peninsula , Stone Countertop & High End Appliances. The Family Area With A Direct W/O Access To A Large Wooden Deck. Bright living Room w/ Large Windows Overlooks The Park. Spacious Master Bedrooms W/ A 3pcs Ensuite & A Large Walk-In Closet. Close To Supermarkets, Trails, Parks, Public Transits & Hwys.
Extras
** Vacant, Showing Anytime, Online App, Confirmation By Email Immediately **Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Mud Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: HIGHLAND REALTYMLS®#: W8035430
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type