Menu
26 Settlers Road, Oakville, ON L6H 0Y8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,850
Leased Price:
$4,850
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe Rd & Sixth Line |
Description
New Home Built by Primont, offering 2,941 SF of Fabulous Living Space Above Ground. Facing Park, Close to All Amenities such as Groceries, Hospital, Schools, Recreation/ Community Center, Highway 407 & 403, Trails/Woods. Four Ensuite Spacious Bedrooms with Large Closets, Back to Southeast, Bright Den, Two-Way Fireplace and 10 FT Smoothing Ceiling in Main Floor providing luxury & Comfortable Life Style. Huge Open Concept Basement Offering Enough Space for Recreation, Fitness & Storage
Extras
Brand New Home, Four Ensuite Large Bedrooms, Sunny Big Den, Two-Way Fireplace, HRV, Face to Park, Plenty of Nature Light, Main Floor 10 FT Smooth Ceiling & 2nd Floor 9 FT Smooth Ceiling. High Rank High School (White Oaks)Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 4.29 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 4.01 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.32 X 5.87 m |
|
| Laundry (Main) | 3.25 X 3.4 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.44 X 4.27 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.35 X 4.88 m |
|
| Family Room (Main) | 4.24 X 4.27 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.29 X 5.18 m |
|
| Den (Main) | 2.74 X 3.35 m |
|
Broker: BAY STREET INTEGRITY REALTY INC.MLS®#: W8097948
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type