Menu
44 Settlers Road, Oakville, ON L6H 0Y8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$5,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 41.0 x 91.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe Rd & Sixth Line |
Description
Stunning Brand new home in Prime Oakville Location. On offer is approximately 3412 sq ft of living space, Five Spacious Bedrooms with Large Closets, a Two-Way Fireplace and a 10 FT Smoothing Ceiling on the Main Floor providing a luxurious & Comfortable Lifestyle. The Big Bright Den/ Office Is Perfect For Working From Home. Huge Open Concept 1250 sqft Basement Offering Enough Space for Recreation, Fitness & Storage. The Home Faces an Upcoming Park and Close to all major 403&407 Highways, Public transit, Hospital and Shopping. Walking Distance to Dr. David, R, Williams Public School. 10-minute drive to White Oaks Secondary School (Oakville). You don't want to miss it! Be the First Resident of this Amazing House.
Extras
Wide-plank hardwood floors, Master room has two double separate closets. 2nd Floor&Basement 9 FT.A Big Den &Family Two-way Fireplace, All Brand New S/S Appliances.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Family Room (Main) | 4.18 X 6.28 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 5 (Second) | 2.74 X 3.35 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.42 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.85 X 5.15 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.3 X 3.98 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.68 X 4.72 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 4.57 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.3 X 4.88 m |
|
| Den (Main) | 2.74 X 3.66 m |
|
Broker: BAY STREET INTEGRITY REALTY INC.MLS®#: W8071502
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type