Menu
78 Settlers Road, Oakville, ON N6H 7C6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
3parking
sqft *
Terminated
List Price:
$4,750
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 11.38 x 28.3 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Post Rd and Settlers Rd East |
Description
Beautiful, bright, and brand new 2800 sq.ft park-facing end unit townhome in one of the most desired communities in Oakville. This 4-bedroom plus finished basement home offers smooth ceilings on the main floor, a finished basement and finished loft, oak stairs, granite kitchen and bath, air conditioning and humidifier, hardwood on main floor, 9 ft. ceilings on the main and 2nd floor. One-car garage and a tandem driveway. Seconds to all major highways, public transit and shopping.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Third) | 3.96 X 3.55 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.81 X 3.45 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.12 X 3.21 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.01 X 4.16 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.64 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.25 X 3.04 m |
|
| Great Room (Main) | 4.47 X 3.65 m |
|
| Recreation (Basement) | 6.84 X 3.04 m |
Broker: NORMAN HILL REALTY INC.MLS®#: W7256066
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type