Menu
445 Silver Maple Road, Oakville, ON L6H 0S3



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,099,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 33.33 x 90.98 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,825 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Eighth Line & Dundas St E |
Description
Welcome to This Gorgeous 2018 Built Executive Spectacular End Unit Town house Feels Like A Semi-Detached Home On A Family Friendly Quiet Street In The Highly Sought-After Joshua Meadows Neighbourhood, Close To All Amenities. This Functional Layout Offers A Formal Living/Dinning Rm Which Leads To Kitchen O/Looks Spacious Family Rm & Breakfast Area W/O To Large Backyard. Upgrades Include Laminate Throughout Main Floor And Oak Stairs Leads To Three Spacious Bedrooms.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Second) | 3.93 X 3.29 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.65 X 3.59 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.7 X 3.59 m |
|
| Family Room (Main) | 4.81 X 3.59 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.35 X 2.74 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.41 X 2.8 m |
|
| Living Room (Main) | 4.02 X 4 m |
|
Broker: AXIS REALTY BROKERAGE INC.MLS®#: W13124904
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type