Menu
3036 Silvertip Common Crescent, Oakville, ON L6H 0R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 20.0 x 45.0 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Crawl Space" |
| Dir/Cross St | Postridge & Dundas |
Description
Stunning Executive Minto Townhome In Desired Oakville Neighborhood. Modern Exterior Leads To Spacious Foyer, Ideal Main Floor Laundry & Direct Access To Tandem 1.5 Spaces Garage Offering Ample Storage. Second Level Offers Open Concept Floorplan W/Beautiful Chef's Kitchen W/Quartz Counters, Upgraded Ss Appliances & Large Center Island. Spacious Living & Dinning Rooms, Powder Room & French Doors To Private Balcony. Upper Level Features Spacious Master Bedroom W/4Pc Ensuite & His/Her Custom California Closets, 2nd Bdrm Features Double California Closet & W/O To Second Balcony! Modern Main Bath & Linen Closet. Must See!
Extras
S/S Fridge, S/S Stove, S/S Dishwasher, S/S Microwave, Front Load Washer/Dryer, Convenient Main Level Laundry & 2 Parking Spots. Desired North Oakville Neighborhood In Close Proximity To Hwys, Amenities, Public Transit, Schools & Parks.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Third) | 8.27 X 10.04 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 11.02 X 14.89 m |
|
| Living Room (Second) | 15.45 X 13.71 m |
|
| Dining Room (Second) | 9.25 X 13.71 m |
|
| Kitchen (Second) | 9.51 X 14.83 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
Broker: THE MARKET REAL ESTATE INC.MLS®#: W7353340
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type