Menu
348 Sixteen Mile Drive, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,400
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 33.17 x 41.65 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And George Savage |
Description
Stunning End Unit Townhouse In One Of Oakville's Most Desirable Neighbourhoods! This 3 Bed, 3 Bath Family Home Features Hardwood Flooring And Stairs, An Open Concept Layout, Large Windows Providing Plenty Of Natural Light, Spacious Bedrooms And An East Facing Terrace, Attached Garage With Private Driveway. Conveniently Located Close To Schools, Parks, Grocery Stores, Restaurants And Shops. Public Transit At Your Doorstep. Easy Access To Qew And Hwy 407. Won't Last Long!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.92 X 2.74 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.35 X 2.79 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.65 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.11 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.66 X 2.69 m |
|
| Great Room (Second) | 6.2 X 3.81 m |
|
| Den (Ground) | 2.4 X 2.5 m |
|
Broker: RE/MAX ULTIMATE REALTY INC.MLS®#: W13050902
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type